Pokud již máte porod za sebou, je čas myslet kromě péče o miminko také na sebe samou. Maminky se často ptají, po jaké době po porodu se dostaví menstruace. Odpověď je jednoduchá, obecně totiž platí, že čím častěji a intenzivněji kojíte, o to později se menstruace dostaví.
Po porodu je tělo ženy zatíženo velkým množstvím hormonu prolaktin, který stimuluje růst mléčných žláz a tvorbu mateřského mléka a zároveň blokuje funkci vaječníků, tudíž i menstruačního cyklu. Produkce hormonu prolaktinu je stimulována sáním dítěte, kdy drážděním bradavek dochází k větší produkci tohoto hormonu. Další funkcí prolaktinu je skutečnost, že má antikoncepční účinky.
Obecně lze říci, že v případě, že maminka nekojí vůbec, může se první menstruace dostavit již okolo 8.-9. týdne po porodu. Nejedná se však o nutné pravidlo, nástup menstruace po porodu je velmi individuální a proto se může stát, že i plně kojící ženu překvapí menstruace už po dvou měsících od porodu ratolesti.
Každopádně lze u žen, které nekojí vůbec, nebo jen velmi málo říci, že se menstruace dostaví nejpozději do půl roku od porodu.
Premenstruační syndrom
Co je premenstruační syndrom asi každá žena ví. Některá více, jiná méně, všechny se však shodnou na tom, že se nejedná o nic příjemného. U žen po porodu však tato záležitost může probíhat značně intenzivněji. Postihuje téměř polovinu žen po porodu a projevuje se zejména depresemi, stresem, úzkostí, agresivitou, přejídáním či bolestmi hlavy, prsou, zad. Objevuje se zhruba 14 dní před nástupem menstruace a obvykle odezní s ustálením menstruačního cyklu.
Jako prevenci lze praktikovat například omezení cukru, který zvyšuje vylučování důležitých vitamínů. Dále užívání menšího množství soli, ta zadržuje v těle vodu a žena se pak cítí nafouklá či omezení konzumace kávy a mléčných výrobků. Kofein zvyšuje tendence k úzkosti a mléčné výrobky pak mohou způsobovat zácpu.
Průběh menstruace po porodu
Pravidelnost menstruace po porodu je rovněž individuální. Krátce po porodu může být velmi nepravidelná i v případě, že takový problém maminka před těhotenstvím nikdy nezaznamenala.
Menstruační cyklus se však bude postupně ustalovat. Pokud se tak nestane, je na místě vyhledat lékaře. Délka menstruačního krvácení se také výrazně liší u jednotlivých žen. Některé mají menstruaci velmi zkrácenou a probíhá spíše formou špinění, jiné ženy jsou naopak zvyklé na krvácení o délce 4 dnů. Po návratu menstruace je však může překvapit až týdenní krvácení. Nikdy by však nemělo trvat déle, než týden. V takovém případě je nutné se obrátit na lékaře, jelikož dlouhotrvající krvácení může zapříčinit výraznou ztrátu železa, které má vliv zejména na vaši únavu a pohodu zažívání.
První poporodní menstruace velmi často vypadá jinak, než jste byly zvyklé. Může být silnější či slabší. Tohle je dáno zejména působením těhotenských a poporodních hormonů, kdy žena menstruaci očekává a stále se nedostavuje, nebo naopak neočekává a menstruace ji překvapí.
Často se stává, že menstruace po porodu bývá mnohem méně bolestivá, než byla žena zvyklá. Mnohdy si ji maminka splete s odcházením očistků.
Kojení jako antikoncepce
Maminky se často ptají, zda mohou otěhotnět i v případě, že nemenstruují. Je obzvláště důležité mít na paměti, že i přesto, že nemenstruujete, otěhotnět skutečně můžete. Je to dáno tím, že ovulace probíhá dva týdny před menstruačním krvácením a i přesto, že se krvácení ještě nedostavilo, mohlo již dojít k první ovulaci, kterou za dva týdny vystřídá menstruační krvácení.
Pokud tedy záhy po porodu neplánujete další dítě, je nutné myslet na to, že absence menstruace není spolehlivou antikoncepcí. Vhodnou antikoncepční metodou není ani hormonální antikoncepce, jelikož obsahuje estrogen, který pro kojící ženu není vhodný, jelikož může v krajním případě zastavit produkci mléka.
Maminkám po porodu se nejčastěji doporučují antikoncepční náplasti, prezervativy či nitroděložní tělísko v případě, že v následujících pěti letech neplánují další dítě.
Intimní život po porodu
Často kladenou otázkou ze strany žen je také to, kdy je vhodné začít s intimním životem. Zde je důležité podotknout, že tohle je čistě na rozhodnutí ženy. Rozhodování se většinou odvíjí od toho, jak se žena cítí, ať už fyzicky, tak i psychicky. Mnohdy zde velkou roli hraje únava či spousta práce okolo dítěte. Obecně se však doporučuje, aby ženy po dobu šestinedělí odpočívaly. Poté je čistě na jejich libidu, kdy se rozhodnou s intimním životem opět začít.