Příznaky těhotenství a jak poznat těhotenství

Na počátku, tedy v prvních dnech se těhotenství v podstatě vůbec neprojevuje, a to skoro u všech žen. Prvotní příznaky se objevují většinou až za 14 dní od styku, při kterém došlo k oplodnění.

Počáteční příznaky těhotenství

Pokud je menstruační cyklus pravidelný, bývá prvním a nejčastějším příznakem, signalizujícím možné těhotenství právě vynechání menstruace. V takovém případě je dobré zakoupit v některé drogerii či lékárně těhotenský test, který vám pomůže diagnostikovat důvod, proč menstruace vynechala, když je jinak pravidelná.

Kdy se objednat na prohlídku k lékaři?

Jestliže byl těhotenský test, jenž má potvrdit přítomnost ženského hormonu v moči, pozitivní, máte nejvyšší čas na objednání k lékaři. Ten provede vyšetření krve, čímž zjistí hladinu hcg v krvi (lidský choriogonadotropin). Poté co žena otěhotní, se jeho hladina značně zvýší. Krevní testy, které jsou pozitivní, si lékař ještě ověří vyšetřením ultrazvukem, aby se prokázala přítomnost zárodku v děloze.

Příznaky těhotenství

Změny na prsou

Bolestivě nateklá a na dotek velmi nepříjemně citlivá prsa patří k jednomu z příznaků. Důvodem těchto potíží je růst hladiny těhotenských hormonů v těle. Prsa jsou dokonce citlivější než když má žena před menstruačním cyklem. Problém s citlivostí prsů se výrazně zmírňuje zhruba na konci 1. Trimestru, ale u spousty žen přetrvává až do konce těhotenství.

Větší únava

Příčinou únavy a pocitu vyčerpání, který se na začátku těhotenství objeví, je růst hladiny hormonu progesteronu. V průběhu 2. Trimestru trochu únava ustoupí, ale jakmile se těhotenství blíží ke konci, u většiny těhulek se únava vrátí zpět, jako následek rostoucí váhy, zároveň kvůli nepohodlí během nočního spánku.

Nevolnosti a zvracení

Ve většině případů se nevolnosti objevují až po měsíci od početí, ale některé ženy si na nevolnost a pocit na zvracení stěžují o hodně dříve. Navíc se nejedná jen o ranní nevolnosti, jež bývají nejčastější, ale objevují se v podstatě kdykoliv během celého dne. Počátkem 2. Trimestru jsou už tyto potíže mírnější a další měsíc většinou zmizí úplně.

Zvýšená vnímavost pachů a změny chutí

Jedním z dalších příznaků těhotenství je vyšší citlivost na vnímání různých pachů, což se objevuje hned na počátku. Často dochází k tomu, že vůně, kterou měla žena ráda, najednou voní velmi odpudivě. Stejně tak oblíbené jídlo jí najednou zvedá žaludek. Důvodem bývá rostoucí hladina estrogenů v těle.

Nafouklé břicho

Díky hormonálním změnám, ke kterým na začátku těhotenství dochází, si žena připadá jako vzducholoď. Bohužel nezůstává jen u pocitu nafouknutí, protože podobně jako jsou vám kalhoty těsné, když se blíží menstruace, tak to funguje i na začátku těhotenství, přestože děloha je zatím ještě v normální velikosti.

Častější močení

Již z počátku, kdy otěhotníte, najednou zjistíte, že běháte na toaletu mnohem častěji než předtím. Způsobuje to hlavně rostoucí množství krve, ale i ostatních tělních tekutin. Problém s močením se objevuje velmi brzy po početí, a jak těhotenství postupuje, tak se to zhoršuje. Hlavně díky tomu, že se děloha zvětšuje, tlačí na močový měchýř a tím ho úplně utlačuje.

Vynechání menstruace

Jak jsem se již zmínila v úvodu, je to jeden z prvních příznaků, který si ověříte jedině těhotenským testem.

Bazální teplota

Jestliže si pravidelně zaznamenáváte bazální teplotu do grafu, vidíte, že je již zvýšená více než 18 dní za sebou, což může rovněž být známkou, že jste těhotná.

Těhotenské testy

Dnešní těhotenské testy patří k velmi spolehlivým. Ve většině případů tak test, který ukazuje pozitivní výsledek, značí, že jste opravdu těhotná. Ovšem ani negativní výsledek testu vždy neznamená, že žena není těhotná. Přestože by měl mít test vysokou citlivost, doporučuje se, aby byl prováděn až týden od vynechání menstruace. Výsledky u testů, jež provedete dříve, než po týdnu nemusí být spolehlivé a často mohou ukazovat, že žena těhotná není a přitom je.

Sending
Uživatelské hodnocení: 4 (21 hlasů)

7 Comments

  1. sabina 13.9.2017 Odpovědět
    • Simona 13.12.2017 Odpovědět
  2. Monika Poskočilová 17.9.2017 Odpovědět
  3. Alexsandra 11.4.2018 Odpovědět
  4. jarka 8.7.2018 Odpovědět
    • Vivien 11.9.2018 Odpovědět
  5. Sandra 21.10.2018 Odpovědět

Reply

Přejít k navigační liště