Jak poznám, že jsem těhotná?

Jestliže patříte k těm ženám, které se pravidelně snaží o miminko, pak se dříve či později podaří a vy najednou otěhotníte. Stačí jen vysledovat, že se s vaším tělem děje něco nezvyklého, co jste dosud nepozorovaly. Faktorů, které vám mohou napovědět, že jste těhotná je mnoho, avšak existují i takové ženy, které na sobě nepozorují nic a zjištění, že jsou těhotné, je tak najednou velký šok.

Menstruační cyklus

Nejčastějším signálem, který vám může pomoci poznat, že jste těhotná, je vynechání pravidelné menstruace. O tom, že došlo k početí, však budete vědět jistě až teprve po měsíci. Podle toho, jak je která žena vnímavá a citlivá můžete některé příznaky pozorovat mnohem dříve. Bohužel se stává, že ženě v řadě případů ani nedojde, že změny, které se s jejím tělem dějí, signalizují těhotenství.

Nezvyklá únava

Patříte k velmi aktivním lidem, kteří neustále srší energií, a najednou jste totálně vyřízená? Máte pocit, že se vás únava drží zuby nehty a stále byste jenom spala? V případě těhotenství to není nic nečekaného, prožívá to většina žen. Důvodem je zvýšená tvorba progesteronu, který je viníkem toho, že jste unavená. Únavu však můžete mít i z nižšího krevního tlaku nebo nízké hladiny krevního cukru.

Nevolnosti

Pokud stále nevíte, jak poznat, že jste těhotná, pak jsou dalším poznávacím znamením nevolnosti a nemusí to být jen ty ranní. Některé ženy se s nevolností za celé těhotenství nesetkají a jiné mohou zvracet od početí, až dokud neporodí. Ranní nevolnosti nejsou zase až tak ranní, protože zle se vám může udělat kdykoliv během dne a samozřejmě i v noci. Jasné je, že to není jen o zvracení. Bohatě vám postačí, když je vám neustále těžko od žaludku a pouze máte pocit, že budete asi zvracet. Jakmile se vám tedy začne dělat nečekaně špatně a vy nejste po proflámované noci, je čas zbystřit a hledat možné příčiny právě v podobě těhotenství.

Lepší čich a jiné chutě

Máte najednou pocit, že cítíte lépe než váš pes? Je to možné, protože u těhulek se čich zlepšuje až o 80%. Podle odborníků je to způsobeno tím, že se během těhotenství lépe prokrví centrum čichových receptorů. Zároveň to může být způsobeno instinktivním obranným mechanismem, který je schopen každou budoucí matku varovat před zkaženými či jedovatými potravinami. Kromě lepšího čichu se ženě mění také pachové preference. Z ničeho nic začnou nesnášet svůj parfém, oblíbené tělové mléko a v řadě případů jim přestane vonět i jejich partner. Můžou vám také vadit oblíbená jídla a naopak začnete konzumovat pokrmy, které jste dříve nemohla ani cítit.

Citlivější prsa

Znáte to jistě všechny, když se blíží menstruační cyklus, máme najednou citlivá prsa. Nejinak je tomu u těhotných, které najednou zjistí, že jsou jejich prsa velmi přecitlivělá na dotek, bolestivá a už pouhý dotek ručníkem po koupání je pro ně utrpením. Bradavky jsou tak citlivé, že i sebemenší dotek znamená velké zlo. Existuje však mnoho žen, které tento stav prosou vítají, protože je bolestivá stimulace bradavek naopak při sexu vybudí a užijí si ho mnohem lépe.

Bolest v podbřišku a výtok

Řada žen se splete a počínající těhotenství si plete se začínající menstruací. Příznaky se totiž dost podobají. Dostavuje se hustý bělavý výtok bez zápachu, který bývá doprovázen i slabším špiněním. K tomu se přidá bolest podbřišku. Za což však může uhnízdění vajíčka v děloze.

Zvýšená teplota

Není to nijak razantní zvýšení, nicméně u těhulek se teplota pohybuje kolem 37°C, takže i to může být jeden ze signálu, jak poznat, že jste těhotná.

Změny nálad

Ze začátku si to ani nemusíte sama uvědomit, ale vaše okolí a zejména partner to pozná hned. Vaše nálada bude střídavá a bude se měnit každou chvíli. Jednou budete veselá, za chvíli vás přepadne deprese a jindy spustíte pláč, aniž byste vlastně věděla proč. Zkrátka a jednoduše vás díky rozbouřeným hormonům může rozčílit nebo naopak rozněžnit i úplná maličkost.

Sending
Uživatelské hodnocení: 4.67 (9 hlasů)

Reply

Přejít k navigační liště