Výpočet termínu porodu

Termín porodu je tím nejdůležitějším údajem, který každou nastávající matku začíná zajímat ve chvíli, kdy je jí lékařem potvrzeno těhotenství. Od tohoto termínu se v podstatě začíná odvíjet celý průběh gravidity (těhotenství). Důležité je, aby byl tento termín určen správně, protože na jeho základě se posuzuje růst plodu v děloze, a zároveň se plánuje čas, kdy by mělo dojít k porodu.

Jak se může termín porodu vlastně vypočítat?

Způsobů, jak je možné termín porodu zjistit, je několik, některé jsou spolehlivé více, jiné méně. V současnosti se za nejúčinnější způsob, jak vypočítat termín porodu považuje výsledek vyšetření ultrazvukem ve 13. týdnu těhotenství, který se zkombinuje s datem prvního dne poslední menstruace.

Díky tomu se dají lépe vychytat různé odchylky, které mohou nastat třeba kvůli nepravidelnému či naopak příliš dlouhému menstruačnímu cyklu. Jakmile dojde tímto způsobem k potvrzení termínu porodu, neměl by se už tento údaj během těhotenství změnit.

Základní metoda

Tou je jak už víme stanovení termínu porodu na základě posledního dne menstruace. K výpočtu se používá tzv. Naegelova formule, kdy k datu poslední menstruace připočtěte 7 dní a odečtěte 3 měsíce, případně můžete použít kolečko gravidometru.

  • Dalším postupem je, pokud tedy víte první den poslední menstruace, že přičtete 280 dní, což je 40 týdnů nebo také 10 lunárních měsíců. Jestliže víte úplně přesně den, kdy jste s partnerem počala, pak k datu početí připočtěte 267 dní.

Dříve se termín porodu stanovoval na základě prvního pohybu na počátku těhotenství, což už se dnes příliš nepoužívá. Prvorodičky ucítí první pohyby většinou ve 20. týdnu těhotenství, zatímco ženy, které nerodí poprvé, je pociťují o 2 týdny dříve. Vzhledem k tomu, že jsou to jen vjemy, které záleží na tom, jak maminka dokáže své těhotenství vnímat, nelze takovou metodu považovat za přesnou a spolehlivou.

Která metoda je nejpřesnější?

Za tu je považováno vyšetření ultrazvukem, které se provádí ve 13. týdnu těhotenství a na jehož základě se určuje termín porodu. Může se stát, že doba trvání těhotenství, která se stanoví podle ultrazvuku, se neshoduje s tou, která vám vyšla podle výpočtu s použitím data posledního dne menstruace. Jestliže je rozdíl větší než 1 týden, pak by se měl termín porodu upravit výsledku z ultrazvukového vyšetření, což ale zase neplatí u dalších vyšetření, jež se prování v následujících týdnech těhotenství.

Mějte však na paměti, že jakýkoliv termín, který vám během těchto výpočtů vyjde je čistě orientační a nemůžete ho brát jako stoprocentně závazný termín. Jde o to, že termín porodu nám pouze umožňuje stanovit přibližné datum, kdy se má těhulka chystat na porod a zároveň nám přibližuje průměrnou délku těhotenství. Samotný porod se však tímto termínem neřídí, protože může nastat mnohem dříve, než stanoví termín a zároveň i o něco později, když žena tzv. přenáší. Normálním porodem, tzn. v termínu, je považován ten, který proběhne mezi 38. a ukončeným 42. týdnem těhotenství.

Sending
Uživatelské hodnocení: 4.5 (2 hlasy)

Reply

Přejít k navigační liště