Jak otěhotnět? Krok za krokem

Každý se jednoho dne rozhodne, že by si chtěl pořídit dítě. Ostatně děti jsou naše budoucnost, neboť patří k přirozené součásti lidského života. V souvislosti s plánováním otěhotnění se setkáváme s frází tikot biologických hodin, která se užívá v rámci zvýšené touhy ženy otěhotnět.

Pomyslný tikot hodin začíná v podstatě hned, jak žena pohlavně dozraje. Nejsilněji o sobě dávají vědět do třiceti let, po třicítce pak začíná plodnost každé ženy pomalu klesat.

Faktem je, že třeba žena kolem dvaceti let může mít v jednom menstruačním cyklu až 25 % šanci na otěhotnění pokud bude mít pohlavní styk aspoň 2 až 3 za týden. Naproti tomu žena ve věku 25 až 35 let může počítat jen s 16%. Ženy po čtyřicítce jsou s šancemi na početí jen na 5%. V praxi to znamená, že čím více žena otěhotnění odkládá, tím menší má šanci, že počne dítě. S vyšším věkem se šance značně zhoršují, navíc se zvyšuje riziko potratu, genetických vad a také možného postižení dítěte.

Přirozená cesta k otěhotnění – sex

Sex je základem každého partnerského vztahu. Během pohlavního styku by se měli žena i muž cítit příjemně a uvolněně, aby vše probíhalo hladce a samotný styk vyvrcholil nejen orgasmem, ale především ejakulací.

Samotný orgasmus není pro oplodnění ženy nijak podstatný. To, co je důležité, je právě ejakulace, při níž je vyloučen ejakulát obsahující spermie. Ty slouží k oplodnění vajíčka, jež se uvolnilo při ovulaci. Jakmile dojde k ejakulaci, spermie putují k vejcovodu. K vajíčku se jich dostane jen minimum. Jakmile však spermie pronikne do vajíčka, dochází k oplodnění, čímž vznikne tzv. zygota (což je buňka, která má kompletní sadu chromozómů). Ta se vyvine v embryo a následně v plod.

Problémy s otěhotněním

Početí dítěte může být ovlivněno mnoha faktory. Pro začátek je to neustále se zvyšující věk párů, kteří otálejí se založením rodiny a nechávají to doslova na poslední chvíli. Další je zhoršené životní prostředí, sedavé zaměstnání, nezdravé stravování i nekvalitní způsob života. V posledních letech se značně zvýšil počet párů, které nemají šanci počít dítě přirozenou cestou a musí volit alternativní řešení, ať už jde o adopci či pěstounskou péči. Řešením může být také asistovaná reprodukce, které se laicky říká mít dítě ze zkumavky.

Jak ovlivnit plodnost

Jestliže jsou oba partneři po zdravotní stránce v pořádku, ale stále se jim nedaří nějaký čas počít, pak je možné vyzkoušet několik rad, které mohou přispět k tomu, aby se zvýšila šance na otěhotnění.

Tím hlavním, co můžete pro zvýšení svých šancí udělat je naprostá změna stravování a zaběhnutých zvyků. Nastartujte zdravější styl života a pokuste se pro začátek zvolit vhodný jídelníček. Kupujte pouze kvalitní potraviny, jezte dostatek ovoce a zeleniny, vyhýbejte se uzeninám, smaženým pokrmům, pamlskům v podobě cukrovinek, alkoholu, kávě a také cigaretám. Jestliže máte nadváhu, snažte se zhubnout a začněte se pravidelně hýbat. Ideální jsou rekreační sporty či každodenní chůze. Vyvarujte se stresu a naučte se odpočívat. To vše může ženě pomoci s otěhotněním.

Jak otěhotnět – babské rady

Z babských rad, které mezi lidmi běžně kolují, je asi nejčastěji doporučováno milování, a to často a s chutí. Zejména si co nejvíce a nejčastěji dopřávat orgasmus, při kterém dochází ke stahům dělohy i pochvy, načež jsou spermie více vtahovány do děložního hrdla a tím se zvyšuje šance, že se dostanou k vajíčku. S otěhotněním pomáhají i různé bylinky, z těch nejprospěšnějších jmenujme meduňku, heřmánek, šalvěj či kontryhel.

Mnoho lidí také tvrdí, že vedle častého a radostného sexu, je dobré, když se vyhnete polohám, při kterých má negativní vliv gravitace, tzn. snižování podílu spermatu, který má šanci se dostat k děložnímu krčku. Mezi nevhodné patří poloha vestoje, vsedě a tzv. na koníčka.

Plodné dny a ovulace

Velkou pomůckou, kterou řada lidí používá, pokud chtějí otěhotnět, je výpočet plodných dnů. Mezi nejplodnější období patří několik dní poté, co se uvolní zralé vajíčko z vaječníku, tedy po ovulaci.

Ovulace se dostavuje většinou za 12 až 14 dní od prvního dne menstruačního cyklu, pokud je samozřejmě menstruace pravidelná. Plodné dny za vás spočítá kalkulačka, kterou můžete najít na internetu.

Doma si můžete sledovat bazální teplotu, což je tělesná teplota v klidovém stavu, ta se cyklicky mění v průběhu menstruace. Plodné i neplodné dny můžete rozlišovat i díky ovulačním testům, jež seženete v lékárně. Můžete rovněž sledovat poševní hlen, ten je při ovulaci čirý, řídký a má táhlou konzistenci, naproti tomu při neplodných dnech je hlen hustý a zakalený.

Čemu věnovat pozornost, pokud chce žena otěhotnět

Vyhýbat se stresu

Stres je faktorem, který dokáže ovlivňovat mnoho věcí a plodnost není výjimkou. Pokud chce žena otěhotnět, rozhodně by se měla vyvarovat veškerých stresových situací i dlouhodobému stresu.

Věk ženy

Trendem dnešní doby je odkládat početí co nejvíce to jde. Bohužel s narůstajícím věkem nejen klesají šance na početí, ale zároveň se u ženy snižuje počet vajíček, takže to rozhodně nežeňte do extrémů.

Kofein

Konzumace kofeinu má velmi negativní vliv na plodnost a netýká se to jen kávy jako takové, ale všech nápojů, v nichž je kofein obsažen. Jedná se o čaje, kolové limonády či energetické nápoje.

Kouření a drogy

Existuje mnoho studií, které poukazují na to, že kouření a užívání drog může způsobit potrat, předčasný porod nebo také nízkou porodní hmotnost novorozence. Kouření navíc dost zásadním způsobem snižuje plodnost u obou pohlaví, u žen navíc může mít vliv na kvalitu i počet vajíček. Pokud tedy plánujete otěhotnět, určitě byste ještě předtím měla přestat s kouřením.

Sending
Uživatelské hodnocení: 3.26 (23 hlasů)

Reply

Přejít k navigační liště