Rýma u kojenců

Kýchání, smrkání, popotahování … S těmito nepříjemnostmi se určitě každá z vás již setkala, co ale dělat v případě, že rýma potká vaše miminko?

V první řadě je důležité myslet na to, že se nejedná o žádnou tragédii a není třeba mít obavy. Stejně jako u vás, i dítě se bude za pár dní cítit lépe. Na rozdíl od dospělého je však třeba miminku s překonáváním tohoto nešťastného období trochu pomoci, jelikož miminko neumí dýchat ústy a většinu času tráví v poloze na zádech, kdy se jim více ucpává nosík.

Jak dítě k rýmě přijde?

I když rýma není nic nebezpečného, stále není dobré brát tuto záležitost na lehkou míru. Neléčená rýma může mít za následek vážné komplikace.

Nosní dutina je vystlána sliznicí, na jejímž povrchu jsou řasinky, které zachytávají cizorodé částice a vylučují je ven.
Sliznice nosu je tedy schopna produkovat hlen, tento vznik hlenu je následován zduřením sliznice a výtokem z nosu.

Tohle má dále za následek zhoršenou průchodnost nosní dutiny a zhoršené dýchání.

Jak kojeneckou rýmu poznat?

Příznaky jsou úplně stejné jako u dospělého člověka. Děťátko má ucpaný nos, špatně se mu dýchá a kýchá. Na rozdíl od dospělého člověka se však často u dětí projevuje i na slzících očích, které jsou často zakalené. Často dochází také k zarudnutí okolí očí, a to z důvodu ucpaných dutin.

Mohou se objevit i potíže se sáním mateřského mléka, jelikož má dítě ucpaný nos. Časté je také noční buzení a pláč.

Rýma u kojenců: Jak postupovat?

Každá maminka by se měla již dopředu vybavit dětskou nosní odsávačkou. Ideální je také nosní sprej pro děti, který obsahuje mořskou vodu a je tedy vhodný pro křehkou sliznici dětského nosu. Výhodou spreje je snadnější zacházení s ním, oproti kapkám do nosu. Tento sprej lze používat i jako prevenci proti vniknutí virů do dýchacího traktu.
Individuálně dle potřeby můžete použít i borovou vodu na výplach očí.

Rýma u kojenců: Jakou odsávačku zvolit?

Klasická odsávačka hlenů

Jedná se o odsávačku z průhledného plastu, obsahuje dvě hadičky, jedna zakončená modrou koncovkou, druhá má zaoblený konec. Hadičky jsou napojeny na nádobku, ve které se skladuje odsávaný sekret. Důležité je po použití odsávačku pořádně vymýt a vyvařit. Poté nechat volně oschnout, skladovat v nádobce a rozložené.

Odsávačka pracující s pod tlakem

Existuje i další typ odsávačky, který pracuje na principu podtlaku, kdy je nádobka z měkkého plastu a na jejím vrcholu je malý otvor. Stisknete nádobku a vrchol odsávačky vsunete dítěti do nosní dírky. Vznikne podtlak, který vysaje hlen ze zadní části nosu. Je však třeba tento úkon několikrát opakovat, až dokud se vám nepodaří hlen dostat úplně ven.

Vždy je samozřejmě nutno dbát na to, abyste dítěti nikterak neublížili a abyste odsávali co nejméně – pouze v případě nutnosti! Přílišným odsáváním způsobíte zduření nosní sliznice, které má za následek zvýšenou tvorbu hlenu. Celá metoda by tedy byla naprosto kontraproduktivní a léčbu by prodloužila.

Odsávačka hlenů na vysavač

Poslední, a v dnešní době velmi oblíbený druh odsávačky je možno připojit ke klasickému vysávači.
Hovoříme o velmi šetrné metodě, jelikož nástavec na vysavač je uzpůsoben tak, aby nebylo nutno zavádět jej příliš hluboko do nosu dítěte.

Jedná se o odsávačku, která má schopnost regulovat sílu odsávání, takže přebytečnou sílu odsavače upustí.

Maminky jsou s tímto druhem odsávačky velmi spokojené. Pořizovací cena takovéto odsávačky se pohybuje od 400 Kč a je v dostání v lékárnách a zdravotnických potřebách.

Kdy odsávačku použít?

Odsávačku používáme jen výjimečně, pozorujeme-li u dítěte velmi hustou či hnisavou rýmu. Takovou, že ke zprůchodnění dýchacích cest nepomáhá nosní sprej. Nejčastěji se použití odsávačky doporučuje před spánkem, aby si dítě odpočinulo. Hromadící se hlen může v dutině lební způsobit podráždění středního ucha. 

Postup při použití odsávačky

Nejdříve odsávačku opět složíme, hadičku s modrým zakončením si vložíme do úst, druhý konec zvlhčíme vodou a šetrně zasuneme dítěti do jedné nosní dírky, asi 5 cm hluboko. Poté nasajeme, sekret se zachytí v nádobce.

Po celou dobu dítěti jemně přidržujeme hlavičku, jelikož mu tento úkon není příjemný a dítě by se mohlo bránit, čímž by mu mohla hadička poškodit nosní sliznici. Ideální je tento úkon dělat ve dvou lidech.

Jak s rýmou konečně zatočit?

Nosní sprej používejte po probuzení dítěte a před kojením, aby se dítě lépe přisálo k prsu a najedlo se. Nos odsávejte pouze v případě, že v něm uvidíte hlen, abyste zbytečně nedráždili sliznici a nezpůsobili děťátku otok. To by mohlo prodloužit délku léčby a zhoršit samotnou rýmu.

Důležité je, aby dítě spalo v dobře větrané místnosti. Na spaní jej můžete pořádně obléknout a přikrýt a otevřít trochu okno.

Vhodné je zvlhčovat vzduch, ať už mokrým ručníkem na topení, vystříkání pokoje vodou v rozprašovači či koupí klasického nebo elektrického zvlhčovače vzduchu.

Vlhký vzduch zaručí děťátku lepší dýchání a působí přívětivě na sliznici, kterou zvlhčuje a pomůže tak zatočit s rýmou.

Je třeba kontaktovat lékaře?

Zkušené maminky si obvykle umí s rýmou děťátka poradit, pokud se však necítíte jistě (například jedná-li se o vaše první dítě), návštěvou lékaře určitě nic nezkazíte. Doporučí vám, jaké přípravky používat a v jaké situaci jej případně kontaktovat.

Pokud se děťátko dusí, není schopno sát mateřské mléko či objeví se hnisání očí nebo velmi silný kašel, mělo by to pro vás být impulzem k návštěvě pediatra.

Pamatujte, že je vždy lepší přijít zbytečně, než pozdě.

Prevence rýmy a chřipky

Obecně lze říci, že kojenému děťátku by virová rýma hrozit neměla. Je vystaveno pouze rýmě z nachlazení. Proto je dobré dítě nevystavovat teplotním výkyvům, s čímž samozřejmě souvisí nutnost dítě dostatečně oblékat.

Je dobré nesetkávat se s nemocnými lidmi, jelikož malé děti jsou k nákaze náchylnější, jelikož nemají takovou imunitu jako dospělí lidé.
Staré pravidlo říká, že není vhodné chodit s dětmi na místa, kde se vyskytuje velké množství lidí, jako například supermarkety, MHD či krytá hřiště.

Sending
Uživatelské hodnocení: 4.4 (5 hlasů)

One Response

Reply

Přejít k navigační liště