Co umí kojenec ve 3 měsících?

V tomto věku se má již miminko čile k světu a pro všechny maminky nastává čas, kdy odstranit z dosahu dítěte vše, co by mu mohlo jakkoliv ublížit. Patří sem třeba ostré předměty, šperky, drobnosti, které máte různě poházené, jedovaté květiny, ale také třeba čisticí prostředky a podobně.

Jaké základy miminko ve 3 měsících zvládá?

  • během ležení na zádech či bříšku dokáže zvednout hlavičku, pokud sedí, zvládne ji několik sekund udržet ve vzpřímené poloze.
  • mnoho dětí se překulí ze zad na bříško.
  • jestliže leží na břiše, zvládnou se opřít o paže a posunout o kousek vpřed.
  • dítě je schopno sepnout k sobě obě ruce, ale také uchopit drobnější hračku a udržet jí v ruce.
  • typické v tomto věku je to, že ručičky i nožičky dítěte jsou stále v pohybu.

Vzhledem k tomu, že u kojence dochází k posílení svalů na krku, bez obtíží se bude otáčet na předměty, jež se pohybují před ním a to ve vzdálenosti zhruba 15 až 25 cm.

Co umí kojenec ve 3 měsících: Rozvoj hmatu

U kojence se ve 3. měsíci značně rozvíjí hmat, k čemuž bude dítě potřebovat vhodné hračky, které s vývojem hmatu pomohou. Hračku si bude prohlížet, osahávat, bouchat s ní kolem sebe a samozřejmě i strkat do pusinky. Ideální jsou chrastítka a omyvatelné hračky, které vydávají zvuky. Čím více barev hračka má, tím je lepší, neboť tříměsíční kojenec již vnímá všechny barvy. Předměty už vidí trojrozměrně a pohled zaostří na různé vzdálenosti. Dítě sleduje své ruce, nohy, dívá se samo na sebe do zrcadla, ale zatím se ještě nedokáže poznat (k tomu dochází zhruba kolem 15. měsíce věku). U řady kojenců bylo dokonce prokázáno, že poznají tvář svých rodičů.

Kojenec ve 3 měsících: Vývoj komunikace

Dítě se usmívá a začíná vydávat spoustu zvuků, k těm patří většinou broukání, radostné výskání a vrnění. Kdykoliv vás uvidí, bude se radovat, broukat si a spokojeně mávat ručičkami. Kojenec své pocity vyjadřuje v podstatě celým tělíčkem. Jestliže se dítě kvůli něčemu zlobí nebo je s něčím nespokojené, dá to najevo velmi hlasitým a často i zlostným pláčem. Komunikací jsou různá gesta doplněná o různorodé zvuky. Dítě se raduje, pokud má kolem sebe lidi, kteří jsou mu příjemní. Umí rozpoznat, které osoby jsou v jeho životě důležité.

Zvuky a melodie

Tříměsíčnímu kojenci klidně čtěte pohádky. Podle odborníků jsou děti, které mají již od počátku velkou zásobu různých podnětů, a to zejména v prvním roce života, v pozdějším věku mnohem inteligentnější a bystřejší. Dítě dokáže poznat, odkud se ozývá nějaký zvuk a pak se tímto směrem otočit, aby se ujistilo, že odtud zvuk skutečně pochází. Reaguje na hlasy, které zná, slova i melodie. Pokud by se vám ohledně sluchu dítěte něco nezdálo, například, že nereaguje na zvuky, pak je důležité informovat o tom dětského lékaře.

Sending
Uživatelské hodnocení: 3.88 (26 hlasů)

Reply

Přejít k navigační liště