4 měsíční miminko – co už umí

Toto období je u miminka velmi důležité, neboť právě ve 4. měsíci dělá největší pokroky, co se týká jeho vývoje. Pomalu se začíná seznamovat s okolím a snaží se o navázání užšího kontaktu. Učí se projevit své potřeby a přání, zároveň se mu daří lépe komunikovat s lidmi kolem sebe, takže mu začínají skvěle rozumět, co vlastně od nich miminko chce.

Co už miminko umí ve 4. měsíci?

Ač se to mnoha maminkám zdá překvapivé, ve 4. měsíci už miminko většinou umí ovládat nejen hlavu, ale i záda. Odborníci tomu říkají období, ve kterém se dítě z počáteční nezralé asymetrie dostane do symetrie.

Samozřejmě, že si ho asi těžko posadíte ke stolu, aby s vámi posedělo u obídku, ale můžete ho uložit na lehátko, které bude mít opěradlo v úhlu 45° a tam bude v podstatě sedět. Používá se i vajíčko (dětská autosedačka s madlem), ale nesmíte ho v ní nechávat dlouho, jinak si bude miminko ničit záda.

Ústní průzkum

Dítě je v tomto věku již značně vnímavé a pomalu začíná chápat věci, které kolem sebe vidí. Učí se vše rozeznat a na vše se snaží reagovat. Je to věk, kdy upřednostňuje svou maminku před cizími lidmi a i když jimi není tak úplně znepokojeno, dokáže dát dost hlasitě najevo, že se mu někdo nelíbí. Určitě byste to měla respektovat a zbytečně dítě nenechávat v náručí člověka, u kterého dítě neustále pláče.

Musíte počítat s tím, že ve 4. měsíci už si dítě začíná vynucovat pozornost a rozhodně vás nenechá v klidu. Chce vás jen pro sebe a nejraději, aby mu byl věnován váš veškerý čas. Nejen, že se otáčí za zvuky, které kolem sebe vnímá, ale zjišťuje, že má funkční ručičky. Ruce nejen vidí, ale také si s nimi hraje, pozoruje je, roztahuje, spojuje, ohýbá a strká do pusinky. Do pusy je dítě schopno strčit nejen jeden prst po druhém, ale klidně i celou ruku.

 • Veškeré předměty, jež se mu podaří rukou uchopit, dává do pusy. Ta slouží jako nástroj k poznávání všeho kolem něj.
 • Zásluhou úst je dítě schopno danému předmětu porozumět.
 • Snažte se kolem miminka ukládat jen takové předměty, které může bez problémů strkat do pusy, aniž by mu nějak uškodily.
 • Vše by mělo být hygienicky čisté, zdravotně nezávadné a bezpečné. Snažte se hračky pravidelně umývat nebo prát.
 • Není na škodu, když mu budete pravidelně dávat pauzy od dudlíku, aby mohlo pracovat na ústním průzkumu všeho kolem sebe.

Skvělý je tzv. hrací kobereček, na kterém jsou zavěšené hračky a různé věcičky. Hračku sice ještě neudrží, protože ruku sevře vždy mnohem dříve, ale bude se stále snažit. Je dobré mu pomáhat, ale jen podejte pomocnou ruku, hračku mu hned nedávejte do ruky, jinak se přestane snažit. Vždy vyčkejte, až když se hračky dotkne a teprve poté mu jí podejte. Uvidíte, jak bude dítě spokojené s úsměvem od ucha k uchu.

Je dobré nechat miminko během dne povalovat chvilkami na bříšku. Nespouštějte ho však z očí, byla byste překvapená, jak rychle se takový mrňousek odplazí do jiné části místnosti, když se mu tam třeba zakutálí hračka.

Pití ve 4. měsíci

Přestože ještě kojíte, uteče to a vy budete chtít začít znovu pracovat, nebo si občas někam vyrazit, takže miminku už nebude stačit jen váš prs. Ve 4. měsíci můžete začít dítě trénovat v pití z lahve či hrníčku. Odstříkejte mléko a uložte v kojenecké lahvi, tak můžete jít třeba na večeři a dítě svěřit babičkám. Na konci 4. měsíce se již může objevit i první zub.

4. měsíc a fyzický vývoj

 • Miminko zvládne otáčet hlavičkou na všechny strany, zejména když ho držíte v náručí.
 • Pravidelně se přitahuje do sedu, často se tím dokáže zabavit na dlouhou dobu. Pro některé prcky je to oblíbená hra.
 • Když leží na zádech a snaží se odpočívat po vydatném a energickém kopání, hravě zvedne hlavičku nad podložku.
 • Pokud se položí na bříško, zvedá se na rukou a ohýbá kolena, pak se překulí na záda. Z této polohy zvedne hlavu až do úhlu 90°C a pomalu se pokouší plazit kupředu.
 • Spousta dětí se zvládne přetočit z lehu na levou či pravou stranu, hodně dětí se dokonce dokáže ze zad překulit na bříško.

Rozvinuté smyslové vnímání

 • Miminko hýbe hlavou tak, aby mohlo sledovat předmět, který se kolem něj pohybuje. Zvládne to zleva doprava či naopak v úhlu 180°.
 • Pozná svou maminku a dokonce rozezná i jiné osoby.
 • U většiny dětí je již rozvinuta schopnost pozorování malých předmětů a otáčení se za hlasem, jež k dítěti přichází z úhlu 45°(vpravo i vlevo). Zejména vnímavé je dítko k hlasu matky.
 • Miminko reaguje na různé předměty i osoby, které jsou mu již známé. Tráví hodně času pozorováním vlastních ručiček a pravidelně si s nimi hraje.
 • Rozlišuje nejen složitější zvuky, ale i hlasy jednotlivých osob a různé tóny.

Miminko potřebuje společnost

Mějte na paměti, že žádné miminko v tomto věku není rádo o samotě. Jakmile je delší dobu samo, začne se projevovat hlasitým křikem a dožadovat se vaší společnosti.

 • Ve 4 měsících se dítko rádo a často směje, baví se vydáváním zvláštních hrdelních zvuků a spokojeně žvatlají se všemi členy rodiny. Dokonce už dokážou vykřiknout či zavýsknout radostí, mění výšku hlasu i hlasitost žvatlání, většinou se to mění podle jeho nálady.
 • Spousta miminek si povídá s předměty kolem sebe i se známými tvářemi, profukují vzduch mezi rtíky, dělají bublinky a v neposlední řadě umí použít zvuky h, n, k, f, b a p.
 • Ve 4. měsíci nastává čas, kdy se miminku začnou vytrácet vlásky, které mělo od narození a nahradí je nový porost a změní se jeho barva. Kromě vlasů se změní i barva očí, takže se najednou třeba z hnědookého miminka stane, modroočko.
Sending
Uživatelské hodnocení: 3.81 (42 hlasů)

Reply

Přejít k navigační liště