Růst zubů u dětí

Prořezávání prvních zoubků začíná v období mezi 4. a 7. měsícem, většinou ale kolem 6. měsíce. Růst zubů nelze ovlivnit, takže se často stává, že se zoubky prořezávají mnohem dříve, dokonce existuje i několik případů, kdy se stalo, že se miminko už s prvním zoubkem narodilo. Během 30 měsíců miminku vyroste celkem 20 mléčných zubů. Existuje mnoho způsobů jak poznat, že miminku zoubky rostou.

Jak přispět ke zdravému vývoji zubů během těhotenství?

Běžně začíná růst zubů v kojeneckém věku, ovšem první zárodky mléčných zoubků, které v budoucnu vyrostou, vznikají už v raném stádiu těhotenství a další vývoj pokračuje i v jeho průběhu. Jak víme, základy k tvorbě stálého chrupu vzniknou ještě před porodem.

 •  S ohledem na zdraví dítěte a tím i správný vývoj jeho chrupu je nejdůležitějším faktorem správné složení stravy, kterou bude budoucí maminka konzumovat. Jídelníček by měl být pestrý, bohatý na všechny potřebné vitaminy a minerální látky, zejména pak na vápník, ale i další důležité látky, které se při tvorbě zubů spotřebují.

U kojenců rostou zuby během prvního roku života. Jak jsme se zmínili již výše, běžné je, že se první zoubky objevují kolem 6. měsíce. Někdy se stává, že zuby rostou zcela nepozorovaně, aniž by miminko příliš trápily a vy najednou zjistíte, že má dítě první zoubek, když mu třeba o špičák zavadí lžička. V takovém případě je miminko kabrňák, protože se s růstem zoubků srovnalo statečně bez nějakých potíží.

Ovšem u většiny dětí je většinou růst prvních zubů přímo peklo. Provází jej neutichající pláč, červenající se líčka, zarudlý zadeček, řidší stolice a podobně. Když ale zoubek prorazí skrz dáseň, dostaví se obrovská úleva.

Jak vypadá typický scénář růstu zubů u dětí?

Podívejme se na to z běžného hlediska, kdy růst probíhá podle klasického scénáře, aniž by nás dítě něčím překvapilo, neboť u většiny má růst zoubků naprosto totožný průběh.

 •  První se ukazují střední dolní řezáky v období od 6. do 10. měsíce.
 •  Kolem 8. až 11. měsíce se přidávají dva střední horní řezáky. Vtipálci vám řeknou, že miminko vypadá s těmito ostrými špičkami jako malinký hlodavec s velkými zoubky.
 •  Mezi 8. až 12. měsícem přichází na řadu boční horní řezáky (samozřejmě oba) a po nich kolem 10. až 16. měsíce oba dolní boční řezáky.
 •  Hned v závěsu se začínají klubat první 4 stoličky a to 2 dole a 2 nahoře, špičky stoliček se společně objevují kolem 14. až 18. měsíce.
 •  Po stoličkách se mezi 16. až 22. měsíce prořezávají nahoře i dole 2 špičáky, a pak v době od 22. do 32. měsíce vyrostou další čtyři stoličky, vždy 2 nahoře a 2 dole.

Tím růst dětského tedy mléčného chrupu dosáhne svého kýženého konce v celkovém počtu 20 zoubků. Tuto zubní výbavu dítě získá do věku 3 let.

Co když zuby rostou atypicky?

Přestože u většiny dětí probíhá růst zubů podle daného schématu, realita se může často lišit. První zoubek může vyrazit ve 3 měsících, první špičáky až těsně před dovršením prvního roku nebo naopak v jednom roce ještě nemá ani jeden zoubek. Někdy se stává, že jako první vyrostou boční řezáky, takže dítě pak vypadá jako mini Drákula. Ostatní zuby ale přijdou brzy, takže žádné obavy.

Jak poznat, že miminku rostou mléčné zoubky?

 • miminko je neklidné
 •  bezdůvodné plakání
 •  oteklá dáseň tam, kde se prořezává zub, zároveň s tím i citlivost na teplá či studená jídla
 •  zvýšená produkce slin (okolí úst může být podrážděné, takže jej často jemně otřete a použijte také ochranný krém na pokožku)
 •  miminko si sahá prsty do úst
 •  zmenší se mu chuť k jídlu
 •  trápí ho zvýšená teplota, která by neměla přesahovat 38°C, pokud překročí tuto hodnotu, jedná se o horečku a ta už nejspíše nemá souvislost se zoubky)
 •  objevují se soplíky či výtok z nosu
 •  může se objevit vyrážka či dokonce průjem
 •  dítě se často probouzí, a když už usne, tak je ve spánku velmi nepokojné
 •  mnohem více cucá různé předměty, včetně dudlíku, navíc kouše i při kojení

Každé miminko to má jiné, ale vždy se některé z těchto příznaků ukáže a to v různé intenzitě. U někoho se objeví úplně všechny, některé děti trápí pouze několik z nich.

Bolest při růstu zubů u dětí

Každý z nás už si nějakou tu bolest zubů prožil, a u vašeho dítěte to není jinak, protože také cítí bolest, kdy růst zoubky provází problémy. Dítě křičí, pěstičku si často dává do pusy a tře bolavé dásně. Vždy je možné mu nějak pomoci, ať už podáním kousátka nebo nějaké hračky, aby se mohlo zakousnout. Dětský lékař může poradit také se speciálním zubním gelem či léky proti bolesti a dávkováním, které bude přizpůsobeno věku a hmotnosti dítěte.

Jak můžete miminku ulevit od bolesti při prořezávání zoubků?

 •  dejte mu kousátko (ideálně když ho vychladíte), pomůže i kousek pečiva či tvrdší zeleniny nebo také lžička
 •  skvělá je také zmražená zelenina či ovoce (postačí malý kousíček)
 •  namasírujte mu dásně (v místě, kde se zoubek prořezává, prsty jemně přejíždějte přes dáseň, kružte na ní prstem a velmi zlehka na ní tlačte, to ulevuje)· dopřejte miminku dostatek fyzického kontaktu, to znamená, že byste ho měla často chovat, nosit, vzít si ho k sobě, aby spinkalo vedle vás, kojit kdykoliv bude chtít atd.
 •  pomáhají také studené obklady na tvářičky, případně i na dásně
 •  zkuste i gel na dásně (např. Calgel), vždy se však poraďte s lékařem, který je vhodné použít, protože většina těchto gelů je sice podle výrobců určena i pro děti, ale vždy obsahují nějakou pomocnou látku, která není pro miminko příliš vhodná.

Když nic nezabírá, může být poslední možností i lék proti bolesti, ale takový, který je vhodný pro dítě a je vhodný v jeho věku.

Sending
Uživatelské hodnocení: 3.87 (39 hlasů)

Reply

Přejít k navigační liště