Zácpa u dětí a léčba zácpy

Zácpa může postihnout dítě v jakémkoliv věku. Často se tento problém objevuje během zavádění příkrmů, ale také když jsou děti ve věku 2 až 5 let, tehdy se začínají učit samostatnosti. Pokud zácpa trvá déle, může to signalizovat i nějaké onemocnění, nejčastěji celiakii, onemocnění štítné žlázy či vrozenou vadu trávicí soustavy.

Ve většině případů to však bývá tzv. funkční onemocnění. Dítě začne během procesu vyprazdňování pociťovat bolest, takže se pokouší vyprazdňování stolice co nejvíce oddálit, ta se pomalu hromadí ve střevě a výsledkem je zácpa. U některých jedinců dokonce dojde i k poškození svěrače konečníku. To už je pak nutné řešit s lékařem, protože dítě přestává cítit nucení na stolici úplně.

Projevy zácpy u dětí

  • potíže s vyprazdňováním
  • dítě je bledé
  • trpí nechutenstvím
  • bolí ho bříško

Jestliže je zácpa delšího rázu, může se na prádle objevit zašpinění. To se stává tehdy, když se ve střevech vytvoří tuhá koule ze stolice a kolem ní pak protéká obsah střev, jehož odchod z těla je samovolný.

Jaké jsou nejčastější příčiny zácpy u dětí?

  • Nesprávná skladba potravydítě jí málo zeleniny i ovoce, takže se do těla nedostává dostatek vlákniny, potřebné ke správnému fungování střev. Na vině může být také mlsání různých cukrovinek a čokolády. V neposlední řadě přijímá málo neslazených tekutin.
  • Oddalování vyprazdňovánídítě úmyslně oddaluje vyprázdnění střev (bývá to následek nucení na nočník)
  • Snaha o vzdor proti rodičůmdítě se poprvé snaží potrestat své rodiče v podobě úmyslného nevyprázdnění stolice, většinou se tak děje mezi 2. a 3. rokem věku dítěte.
  • Chybějící soukromí a následný stresdítěti vadí, že na toaletách v jeslích a mateřských školách nemá žádné soukromí, podobně jako na základní škole. Pro dítě je to velice důležité.
  • Rodinné problémy a stresové situacetěžké období v podobě ztráty některého z rodičů, sourozence, prarodiče, rozchod rodičů, následné střídání partnerů obou rodičů a podobně.
  • Infekce a různé prasklinky v oblasti konečníkudíky tomu, že dítě cítí při pokusu o vyprazdňování velkou bolest v konečníku, snaží se tomu zabránit.
  • Poruchy správného fungování střev i látkové výměny.
  • Nedostatečný pohyb

Tyto příčiny mohou působit jednotlivě či kombinovaně. Výsledkem je však pokaždé zácpa, jejíž úprava může být složitá. Čím déle problém trvá, tím hůře se upravuje. Zácpu je nutné řešit co nejdříve a nespoléhat, že se to za čas samo zlepší.

Jak odstranit příčiny zácpy? Co při zácpě dělat?

Pro začátek začněte tím, že nejdříve zjistíte skutečnou příčinu, která je za zácpu u dítěte zodpovědná, teprve potom se můžete pustit do dalšího kroku v podobě odstranění příčiny.

  • Upravte dítěti jídelníček – žádné bílé pečivo, cukrovinky, čokoládu a sladké nápoje. Naopak zařaďte dostatek čerstvého ovoce i zeleniny, dále celozrnné pečivo, neslazené nápoje a zakysané mléčné výrobky (bílý jogurt, kefír, podmáslí a další).
  • Vypěstujte u dítěte návyk pravidelného vyprazdňování. Musíte jen vypozorovat, který čas je pro dítě nejvíce vyhovující a toho se držet.
  • Nenuťte dítě k chození na nočník násilím. Každému to trvá určitou dobu, než mu dojde smysl, proč má na nočník vlastně chodit.
  • Snažte se před dětmi neřešit rodinné problémy, přestože dokážou poznat, že se něco děje. Mluvte s nimi na rovinu, ale co nejopatrněji.

Domácí léčba zácpy

Pokud je to jen dočasný problém, jako následek zvýšené konzumace různých sladkostí nebo čokolády, což většinou bývá v období vánoc, při oslavách a také když se snažíte dítě za něco odměnit a ono sní víc sladkého, než je zdrávo. V takovém případě stačí, když mu zvýšíte příjem tekutin, samozřejmě neslazených.

Do vody mu přidejte čerstvě vymačkanou šťávu z pomeranče. Dejte mu ke svačině meruňkový či švestkový kompot. Když se nic neděje a zácpa trvá, zkuste glycerinový čípek. V několika dalších dnech hlídejte, aby dítě nejedlo žádné sladkosti, ale naopak více čerstvého ovoce, hlavně kiwi a pomeranč. Můžete vyzkoušet sušené fíky, meruňky či švestky. Dobré jsou zeleninové saláty a celozrnné pečivo.

Kdy je nezbytné navštívit se zácpou lékaře?

Jestliže nic z toho, co jste doma vyzkoušeli, nezabralo, pak je čas zajít k lékaři. Zejména když se zácpa opakuje a dítě si stěžuje na bolavé bříško, odmítá jakékoliv jídlo a celkově neprospívá. Může také křičet během pokusů o vyprazdňování a na plence či spodním prádle se mu objeví krev. S návštěvou lékaře byste neměli čekat déle než 3 dny. Když po třech dnech zácpa neodejde, okamžitě se vydejte k lékaři.

Sending
Uživatelské hodnocení: 2.71 (7 hlasů)
Tags:

Reply

Přejít k navigační liště