Autosedačky – bezpečí pro vaše dítě

Každý nastávající rodič potřebuje pro svého budoucího potomka pohodlný, kvalitní a hlavně bezpečný kočárek, o tom není pochyb. Pokud však hodláte své dítko vozit v autě, pak budete kromě kočárku potřebovat i dětskou autosedačku. Nabídka na trhu je velmi bohatá a výběr není jednoduchý, přesto je to pro bezpečí vašeho dítěte priorita. Základními faktory pro výběr autosedačky jsou nejen cena, ale hlavně kvalita, design a kompatibilita s kočárkem.

Proč používat autosedačku?

Používání autosedačky je ze zákona povinné, neboť je to ochrana před riziky a následky v případě, že dojde k dopravní nehodě, bez ohledu na to, jestli jí způsobíte vy nebo jiný řidič. Autosedačka je pro miminko základním dílem výbavy, který budete potřebovat už při odjezdu z porodnice.  S ohledem na to, že je dětská autosedačka jedinou pojistkou vašeho dítěte v případě autonehody, je bezpečnost takové sedačky na prvním místě. Rozhodně byste na něčem takovém neměli šetřit. Přestože by mělo platit, že čím vyšší cena, tím i větší kvalita, není to tak vždy, proto při výběru zohledněte osvědčené značky, případně si projděte recenze autosedaček od zákazníků, kteří již vámi vybraný model koupili a mají s ním zkušenosti.

Co by mělo být na autosedačce uvedeno?

Rozhodně by na ní měla být uvedena zkušební značka. Je to totiž záruka toho, že taková autosedačka prošla testováním podle evropských norem. Značka je oranžové barvy a měla by obsahovat název výrobce, povolení pro danou váhovou kategorii a také sériové číslo. Nikdy takovou značku nesmíte odstranit.

Čemu věnovat pozornost při výběru vhodné autosedačky?

To nejdůležitější u autosedaček všech kategorií, na co byste se měli zaměřit, je potah, funkce jednotlivých mechanismů i celkové provedení.

  • Nejmenší kategorie 0-+ – tady je hlavní kompatibilita s kočárkem, dále řešení boční ochrany a co nejrovnější plocha pro novorozence (až do té doby, než sám udrží hlavičku zvednutou). Samozřejmostí je i dostatečný prostor pro nožičky.
  • Autosedačky 9 – 18 kg by měly mít ochranný pultík a nastavení pro hlavičku dítěte řešeno tak, aby byla hlava vždy nad ochranným pultíkem.
  • Autosedačky 15 – 36 kg – ty jsou bez pultíku i pásů. Zaměřte se na to, jaká největší velikost jde nastavit. Odpovězte si na otázku, zda do ní nacpete dítě, které bude vážit 30 – 36 kg.

Spousta rodičů se při koupi tohoto zboží zaměřuje na aktuální váhu dítěte, ale nemyslí na to, jestli se do sedačky dítě vejde i později. Hlídejte si proto délku podsedáku, protože nohy dítěti rostou více než pánev. Ideálně zvolte model, u něhož lze podsedák nastavit do délky.

Kolik autosedaček bude dítě potřebovat?

Autosedačku je povinností používat až do 12 let věku dítěte, to znamená, že od narození až do tohoto věku bude potřebovat asi 3 různé autosedačky.

Pro miminko je nejlepší tzv. vajíčko, což je přenosná autosedačka s madlem pro dítka do 13 kilogramů, kterou díky adaptérům snadno připevníte na podvozek kočárků. Ve voze se instalují na zadní sedadlo, vždy v protisměru jízdy. Pokud byste jí chtěli umístit na přední sedadlo, pak je to možné pouze tehdy, když nejsou aktivní airbagy.

  • Existuje i autosedačka, kterou můžete polohovat do lehu, což je pro miminko lepší nejen díky maximální podpoře těla, ale také pro ideální dýchání. U miminek je více než důležité, aby po narození ležela co nejvíce rovně, neboť jejich páteř je po narození velice citlivá.

Klasickou sedačku můžete začít používat od jednoho roku, případně i dříve, pokud vaše dítko roste rychleji. Tato sedačka se již instaluje ve směru jízdy. Pro dítě od 4 do 12 let jsou určeny autosedačky s podsedákem a operkou, která je výškově nastavitelná. Seženete však i autosedačky, které spadají do 2. i 3. váhové kategorie a jsou určeny pro děti od 9 do 36 kg. Výběr už záleží na vás.

Kdy je čas na změnu autosedačky?

Důležité je, aby dítěti v autosedačce, kterou používáte od jeho narození (autosedačky skupiny 0) nepřečnívala hlava přes okraj její konstrukce. Ze skupiny 0 přecházíte na skupinu 1 (9 – 18 kg) tehdy, když má dítko nejméně 9 měsíců a váží minimálně 9 kilo. Zásadní je, aby se dokázalo samo posadit bez jakékoliv pomoci.

  • Běžně zůstává dítě v autosedačce skupiny 1 do té doby, než mu začne horní hrana konstrukce zasahovat do očí. Zohlednit se musí i váha dítěte s ohledem na nosnost sedačky.

Podle odborníků však není dobré ani to, když dítěti pořídíte větší autosedačku příliš brzy. Největších chyb se rodiče dopouští v době, kdy dítko přechází z autosedačky skupiny 2 na skupinu 3. Tato změna by se měla provádět, až když dítě dosáhne váhy 15 až 18 kilogramů, dříve ne. I když je dítko větší, sedačka má dostatek prostoru, aby se tam vešlo. Pokud totiž bude dítě příliš malé, může z této sedačky bez pásu vypadnout ven.

Jaké jsou skupiny autosedaček?

  • Skupina 0: až 13 kg: (od narození do 12 – 15 měsíců)
  • Skupina I: 9–18 kg (od 1 do 4 let)
  • Skupina II: 15–25 kg (od 4 do 7 let)
  • Skupina III: 22–36 kg (od 6 let do 12 let či výšky 150 cm)

Uvedené hodnoty věku jsou pouze orientační a při výběru autosedačky nejsou zásadní.

Reply

Přejít k navigační liště