Podsedák pro dítě do auta – autosedačka pro dítě

Podsedák (tzv. bobek) je šikovnou pomůckou každého řidiče vozícího děti, které už jsou odrostlé ze všech kategorií autosedaček, ale stále nedosahují takové výšky, jež je dostačující pro sezení na samotném sedadle vozidla. Podsedáky svým vzhledem připomínají spodní část klasické autosedačky, které chybí opěrka na záda.

Použití podsedáku pro dítě

Podsedák spadá do II. kategorie autosedaček určené pro děti o váze 15 – 25 kg či do III. kategorie, kam patří děti vážící 22 – 36 kg. Pro obě tyto kategorie je můžete běžně používat. Samozřejmostí je i fakt, že dítě musí měřit do 150 cm. Mějte na paměti, že pokud budete používat podsedáky, nesmíte zapomenout, aby bylo dítě vždy po usazení zabezpečeno tříbodovým bezpečnostním pásem, případně klasickým bezpečnostním pásem pro dospělé.

Charakteristika II. a III. skupiny autosedaček

II. skupina autosedaček

Zahrnuje děti o hmotnosti 15 až 25 kg. Sedačky, ke kterým je možno přičlenit i samotný podsedák, ve většině případů nemají vlastní bezpečnostní popruhy, tudíž je dítě v podsedáku zajištěno bezpečnostním pásem pro dospělé. Pro tuto skupinu je typické, že jsou sedačky doplňovány různými ochrannými štíty proti nárazu.

III. skupina autosedaček

Tato skupina je určena pro děti o váze 22 až 36 kg, kde je klasická sedačka většinou nahrazena samostatným podsedákem. Dítě se usadí a posune tak, aby bylo v dostatečné výšce umožňující připoutání bezpečnostním pásem pro dospělé. Podsedák musí být konstruován tak, aby byl k sedadlu vozidla připevněn spolu s dítětem stejným bezpečnostním pásem, aby nedošlo k tomu, že při nárazu zpod dítěte vyletí díky setrvačnosti. Pro zajištění maximálního bezpečí musí být dítě vždy připoutáno pásem, jinak může z podsedáku při zabrzdění vozu vyletět a ublížit si.

Zákon o autosedačkách

Pravidla určující použití dětských sedaček a podsedáků specifikuje zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb. Tento zákon jasně říká, že pokud vozidlo kategorie  M1, N1, N2 nebo N3, není vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, nesmí v něm řidič přepravovat děti, které jsou mladší 3 let či menší než 150 cm na předním sedadle. Jestliže vozidlo bezpečnostní systém má, pak platí, že v něm smí být přepravováno dítě o váze do 36 kg a výšce nepřesahující 150 cm jen v autosedačce, případně podsedáku.

Kdy platí výjimka, že dítě nemusí být umístěno v sedačce či na podsedáku?

  • pokud zdravotní stav dítěte nedovoluje použití zádržného bezpečnostního systému.
  • když je přepravováno vozidlem bezpečnostních sborů během plnění služebních povinností (sem patří vozidla policie, hasičského záchranného sboru, zdravotnické záchranné služby či Horské služby).
  • jestliže jsou děti umístěny ve vozidlech, která zajišťují svoz a rozvoz dětí do mateřských a základních škol.
  • při přepravě na sportovní, kulturní a společenské akce, kdy je splněna podmínka, že dané vozidlo, které děti veze, nepřekročí maximální rychlost 70 km/hod.

Jak vybrat správný podsedák do auta?

1.      Bezpečnost a norma

Bezpečí dítěte je na prvním místě, z toho důvodu je bezpečnost prověřována dynamickými testy. Při nákupu si vždy důkladně přečtěte štítek, zda podsedák splňuje bezpečnostní normy. Všechna zádržná zařízení pro děti, jež řidiči ve vozidle používají, musí být homologovány dle předpisu EHK OSN č. 44 a opatřeny homologační značkou.

2.      Váha a výška dítěte

Tento údaj je pro výběr podsedáku nezbytný. Až když víte jistě, do jaké kategorie (II. a III.) vaše dítko spadá, můžete začít řešit barvu, typ potahu a podobně.

3.      Správná velikost

Vzhledem k tomu, že je trh přesycen nepřeberným množstvím různých modelů aut, musíte vybrat takový podsedák, který bude do vašeho vozu skutečně pasovat. Podsedák musí jít pevně připevnit a pás jej musí svírat ve správném úhlu. Nejlepší je, když si ho při nákupu vyzkoušíte a usadíte do něj i dítě. Pokud nakupujete přes internet, nezapomeňte na záruku a nevyhovující zboží klidně vraťte.

4.     Snadná instalace

Vždy si pozorně přečtěte návod na instalaci podsedáku, aby byl skutečně umístěn tak, jak má. Čím je instalace jednodušší, tím lépe se vám bude umísťovat. Bez správné instalace nebude mít vaše dítě zajištěno bezpečí. Součástí balení by měl být i návod v českém jazyce.

5.      Cena podsedáku

Výběr zboží je pestrý, takže ceny jsou různorodé. Ne vždy platí, že čím vyšší cena, tím lepší podsedák. Někdy i levnější verze může splňovat co je potřeba a nemusíte za ní utratit zbytečně mnoho. Záleží na výrobci. Ceny se liší podle hmotnostní kategorie, materiálu (typ i kvalita), příslušenství a samozřejmě značky.

Obecně lze říci, že při nákupu sedačky musíte vybírat tak, aby nebyla pro dítě moc úzká či tvrdá, měla dobrý tvar a sedělo se v ní pohodlně. Pozor si dávejte také na ostré hrany.

Sending
Uživatelské hodnocení: 4.2 (10 hlasů)

Reply

Přejít k navigační liště