Chřipka v těhotenství

Přestože se žena během těhotenství snaží vyhýbat nemocným lidem a dává si maximální pozor, aby jak se říká, nic nechytila, stejně se minimálně jednou s nějakými zdravotními obtížemi jako je kašel, rýma, nachlazení či v tomto případě chřipka setká a bude s nimi muset bojovat.

Zejména v období chřipkové epidemie by se měla mít každá těhotná žena na pozoru a vyhýbat se místům, kde se vyskytuje větší množství lidí, jako jsou velké obchodní domy, městská hromadná doprava a podobně, neboť tam hrozí vyšší riziko nákazy a nastávající maminky jsou vůči veškerým infekcím náchylnější než ostatní.

Prevence chřipky

Základním prvkem prevence je bezesporu včasné očkování proti sezónní chřipce. Jestliže žena zvažuje, že chce s partnerem počít dítě, neměla by otálet a nechat se naočkovat ještě předtím, než bude dítě vůbec počato.

Jestliže se pro očkování proti chřipce rozhodne žena, která je již gravidní, měla by rozhodně nejdříve kontaktovat svého gynekologa a vše s ním konzultovat. Gynekolog jí vyšetří, zváží její aktuální zdravotní stav a na základě zjištění následně vyhodnotí, jestli je takové očkování možné a podle toho jen pacientce doporučí nebo jí naopak navrhne, aby prozatím svůj záměr odložila na později, až to její zdraví dovolí.

Nezapomínejme, že očkování proti chřipce je pouze dočasnou záležitostí a musí se každý rok obnovovat. Spousta žen se totiž mylně domnívá, že je během sezóny chřipky ochrání vakcinace z předchozích let, protože přece v těle nějaké ty látky zůstávají. Není to tak a zbytečně tak ohrožují sebe i plod.

Zásady chřipkového období

Těhulky by měly dodržovat důležité zásady, které mohou být obranou vůči onemocnění. Naprostou samozřejmostí je pravidelné mytí rukou, zejména když saháte třeba na kliky, vypínače a podobně. Dodávejte tělu dostatečnou dávku vitaminu C a to nejlépe formou stravy, kde nejideálnějším zdrojem je čerstvá zelenina a samozřejmě ovoce.

Zapomeňte i na to, že se sejdete s kamarádkami nebo jinými těhotnými ženami a budete společně ochutnávat to, co už některá z vás předtím nakousla nebo z toho upila. Zbytečně byste mezi sebou šířily, jak se říká “bacily”.

Znovu připomínáme, že by se těhotné ženy měly vyhýbat všem místům, kde je zvýšená koncentrace nemocných. Sem patří již zmíněná MHD, hypermarkety, ale také společenské akce nebo čekárny lékařských ordinací. Pokud není návštěva lékaře opravdu akutní, je lepší jí odsunout na později.

Těhotné ženy jsou díky svému požehnanému stavu méně odolné a snižuje se obranyschopnost jejich organismu. Je to v podstatě přirozený mechanismus, který chrání plod v děloze proti agresivnímu útoku imunitního systému. Bohužel negativem tohoto obranného mechanismu je i vyšší vnímavost virových infekcí.

Možné komplikace u chřipky v těhotenství

Nikdy sice nebylo jasně prokázáno, že by mohly chřipkové viry způsobit vrozenou vývojovou vadu plodu, ale počítat musíte s možnými problémy a komplikacemi. Nejvíce ohrožený je plod během prvního trimestru (první tři měsíce těhotenství), kdy se zvyšuje riziko potratu, pokud tělo nastávající matky postihne nějaká infekce.

Na druhé straně pokud žena onemocní chřipkou na konci těhotenství, respektive těsně předtím než má rodit, může se nemoc přenést na novorozence. Velmi nebezpečné jsou pro těhotnou ženu i zvýšené teploty, které mají delší trvání. Zejména pokud se teplota dlouhodobě drží nad 38°C, může to být pro plod i samotnou matku vážné riziko. U závažnějších případů se doporučuje i hospitalizace, aby se předešlo případným komplikacím.

Zapomeňte na samoléčbu

Existuje řada lidí, kteří nad chřipkou jen mávnou rukou, že to přeci nic není, ale rozhodně není dobré tuto nemoc podceňovat. Zejména totiž v těhotenství může způsobit vážné zdravotní problémy. Jakmile se objeví teplota nad 38°C, kašel, bolesti svatů a kloubů, není dobré nemoc podceňovat a raději se objednat k lékaři.

Trendem dnešní doby se stala tzv. samoléčba, což tedy u těhotné ženy není zrovna šťastná volba. Mějte na paměti, že volně prodejné léky, které nemocní běžně kupují v lékárnách a poté aplikují, nejsou vždy dobré v období těhotenství. Řada z nich není pro těhulku bezpečných, zvlášť pokud jde o nosní kapky.

Podle toho, jak se mění délka trvání gravidity, se zároveň mění i bezpečnost jednotlivých léků. Každý i ten nejobyčejnější lék a jeho užití je vždy nutno konzultovat s lékařem. Zvláštní pozornost je nutno věnovat bylinným čajům a různým podpůrným preparátům, jež obsahují rostlinné výtažky. Jestliže chce těhulka posilovat obranyschopnost organismu (imunitu), může využít vitaminové preparáty a potravinové doplňky, které jsou přímo určené pro těhotné ženy.

Co je pro léčbu chřipky zásadní?

To nejdůležitější je, aby těhulka, respektive nastávající maminka neignorovala prvotní příznaky a chřipku nepřecházela. Co je důležité dodržovat?

  • klid na lůžku
  • minimální či raději žádnou námahu
  • zvýšený příjem tekutin
  • dostatečný přísun vitaminů, hlavně z ovoce a zeleniny

Pokud doplňujete vitaminy prostřednictvím potravinových doplňků, nezapomeňte vždy vybírat ty, jež jsou určeny pro těhotné ženy.

zdravilek2021

Sending
Uživatelské hodnocení: 4 (4 hlasy)
Tags:

Reply

Přejít k navigační liště