Kojenec – první očkování Hexavakcína

Pro každé dítě je základem nejen správná výživa, ale také očkování, které zajistí, že bude váš potomek kypět zdravím a spokojeností. Dostatečná ochrana je důležitá již od narození, aby nedocházelo ke zbytečným zdravotním potížím. Správně zvolené očkování poskytuje obranu proti mnoha nemocem, rodičům pak jistotu, že pro své dítě udělali maximum, co mohli a jejich každodenní péče přinesla pozitivní výsledky. Očkování je navíc skvělou prevencí, která rodičům ušetří starosti s případným onemocněním dítěte a vašemu dítěti zase čas, jež by během nemoci ztratilo.

První očkování Hexavakcínou

Prvním povinným očkováním, které se aplikuje v kojeneckém věku a mělo by být samozřejmostí u každého dítěte, je očkování HEXAVAKCÍNOU. S pomocí této vakcíny, si dětský organismus vytvoří ochrannou bariéru proti šesti velmi zásadním nemocem (záškrt, dávivý kašel, onemocnění způsobené bakterií hemophillus influenzae, dětská obrna a žloutenka typu B).

Intervaly očkování

K aplikaci Hexavakcíny dochází celkem ve čtyřech stejných dávkách. Dříve bylo doporučováno očkovací schéma ve formě 3 standardní dávky + 1 na přeočkování, ale podle odborníků stačí i 2 dávky a pak 1 přeočkování, což v praxi znamená, že v prvním roce dochází k aplikaci 3 nebo 2 vakcín, v druhém se očkují ty zbývající. U druhého způsobu, tedy 2 + 1 je nutná domluva s pediatrem. První dávka je podána od 9. týdne věku dítěte, následující dvě dávky pak s minimálním odstupem 4 týdnů mezi jednotlivými dávkami. Do 18. měsíce věku se při klasickém postupu přeočkuje ještě 4. dávkou.

Co je před očkováním Hexavakcínou důležité?

Předtím než dojde k aplikaci hexavakcíny, musí být vaše dítě naprosto zdravé. Jestliže tomu tak není, musí se očkování odložit, až dokud nebude fit. Řada maminek se snaží domluvit i dlouhodobější odklad očkování, v řádech týdnů až měsíců, neboť si myslí, že pak nedochází u dítěte k takové zátěži organismu. Na všem je nutné se vždy domluvit s pediatrem, který má vaše dítě na starost.

Proč je hexavakcína lékaři doporučována?

Vzhledem k tomu, že je šetrná, snáší ji děti ve většině případů dobře. Současné moderní očkovací látky již neobsahují tolik antigenů než vakcíny vyráběné v dřívějších dobách, přesto jsou v nich obsaženy všechny potřebné antigeny, jež jsou nezbytné k vytvoření ochrany každého dítěte proti infekčním chorobám. Podle lékařů navíc nedochází k tolika reakcím na vakcínu, jako tomu bývalo dříve.

Příprava na očkování Hexavakcínou

Nezapomeňte s sebou vzít očkovací průkaz, který každé dítě vlastní. Je důležité, aby bylo jakékoliv očkování pečlivě zaznamenáno. Na den očkování si nic neplánujte. Pokud to půjde, vezměte si ten den volno. Přestože nemusí dítě na očkování nijak reagovat, může se u něj objevit lítostivost a častěji bude vyhledávat vaši blízkost.

Kolik vás bude očkování stát?

Očkování hexavakcínou je plně hrazeno zdravotní pojišťovnou. Pokud si jí budete kupovat jako samoplátce, vyjde vás jedna dávka asi na 1500,- Kč.

Sending
Uživatelské hodnocení: 2.9 (10 hlasů)

Reply

Přejít k navigační liště