První sex po porodu

Období, které přichází bezprostředně po porodu je pro ženu velmi náročné. Ať už po fyzické nebo psychické stránce. Stává se matkou, ale nepřestává být ženou a partnerkou. A k partnerství patří i sex.

Kdy a jak je nejlepší začít být znovu sexuálně aktivní?

Lékaři obecně doporučují dodržet šestinedělí, během kterého dochází k zavinutí dělohy po porodu, odchází očistky, hojí se poporodní zranění a nastupuje laktace. Největší riziko provázené příliš brzkým milováním, je zanesení infekce do dělohy nebo otevřených ran. Následuje zánět doprovázený bolestmi, horečkami a je nutná léčba antibiotiky. I z těchto důvodů velká část žen začíná se sexem po lékařské kontrole na konci šestinedělí. Pokud se ale žena cítí dobře, není nutné na první milování čekat přesně šest týdnů, přesto je vhodné použít kondom a striktně dodržovat zásady hygieny.

Realita je většinou úplně jiná a sex je to poslední, na co má žena chuť. Oba rodiče bývají nevyspalí a vyčerpaní. Po komplikovaném porodu může žena trpět dalšími zdravotními problémy, například vysokým krevním tlakem, nízkou hladinou hemoglobinu, bolestmi šitých ran a v neposlední řadě můžou přijít problémy s kojením.

Důležitou roli hraje i psychika, která bývá ovlivněna změnami hladiny hormonů. Žena bývá velmi citlivá až lítostivá, má strach o novorozené miminko. Únava a možné bolesti celkové psychické pohodě nepřidají. V krajních případech může ženu postihnout laktační psychóza, při které je důležité vyhledat pomoc lékaře.

Během šestinedělí je pro ženu důležitá podpora partnera.  Těhotenství, porod a příchod nového člena rodiny jsou skutečnosti, se kterými se musí oba vyrovnat. Ženy přirozeně začnou věnovat veškerou svou energii a čas miminku a muži mají sklony v takové situaci žárlit. Pokud má partner pochopení, na ženu nenaléhá, je citlivý a pozorný, může tím jen urychlit návrat ke společnému intimnímu životu.

Nechuť k sexu po šestinedělí

Jenže co dělat, když už je po šestinedělí a žena stále nemá chuť na milování? Většina žen udává, že na vině je únava. Další aspekt, který bere chuť na sex, a který žena neovlivní, je v důsledku kojení snížená hladina ženského pohlavního hormonu, estradiolu. Mnoho žen se také obává, že se už svému partnerovi nebudou líbit. Po porodu může být sex nepříjemný a bolet, často to způsobuje nedostatečné zvlhčený pochvy. Tento problém pomůže vyřešit lubrikační gel.

I přes vyčerpávající kolotoč kolem miminka, by si partneři měli vyhradit čas, který budou věnovat sami sobě. Jen pokud budou stále dobrými partnery, mohou být i dobrými rodiči pro své dítě. A intimní chvíle přináší do vztahu pocity důvěry a vzájemné lásky, které potřebují oba dva. Při intimních chvílích nemusí dojít vždy k samotnému pohlavnímu styku. Ze začátku to mohou být jen doteky a polibky nebo vzájemné masáže.

Aby nedošlo k nechtěnému brzkému otěhotnění, je vhodné zvážit i antikoncepci. S výběrem pomůže gynekolog. Otěhotnět totiž může žena, i když kojí a ještě nezačala znovu menstruovat.

Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (1 hlas)

Reply

Přejít k navigační liště